Michaela Kachtíková: Zárodek potenciálu
Výstava

Michaela Kachtíková: Zárodek potenciálu

Po 06. 09. 2021 | 09:00 - Pá 22. 10. 2021 | 17:00 Společenské centrum Brno-sever

Výstavy prací Michaely Kachtíkové, nazvaná Zárodek potenciálu

Realizace první ze sedmi vítězných výstav/projektů vzešlých z Konkurzu na výstavy mladých autorů ve Společenském centru Brno sever.

Výstava je otevřena pondělí - pátek od 9:00 do 17:00 hodin.

Vernisáž: 9.9.2021 v 18:00 hodin

Vernisáž zahájí Talentovaný klavírní virtuóz Daniel Janáč spolu s mystickým Básníkem Viktorem Hanačíkem.

 

 

 

ZÁRODEK POTENCIÁLU

Výstava je retrospektivním pohledem do čtyř let strávených na fakultě výtvarných umění. Název práce odkazuje k ploše, vnímané jako zárodek tvůrčího procesu a k prostoru jako potenciálu, k jeho fyzické realizaci, a expanzi (do éteru) – ke skutečnosti s její tvárnou matérií. Metodologickým specifikem je práce s materialitou, konkrétně s papírmaší a hedvábnými papíry, které mě fascinovali od prvního ročníku. Materiál jako samotný akt vnímání reality. Práce s materiálem a zkoumání jeho vlastností mě fascinuje a stává se důležitým aspektem v procesu tvorby. Materiál je pro mě něco jako tělo člověka, je ztvárněním tělesnosti díla, a naopak zrcadlení tělesnosti bytí.

Objekty jsou jeden na druhém navázané a společně tvoří jednotný celek. Propojují je biomorfní ramenatá chapadla neboli jak je volně nazývám kořeny, neurony v mozku, organické stvoly myšlenek. Tyto chapadla, “vyvěrají” na povrch z plochy a dále expandují do prostoru. Jsou ztělesněním mého vidění a pochopení symbolu rainbow serpent. Tento duhový had dokáže tvořit, brát i život dávat. Jeho symbolika se pro mě stává pochopením bytí a umělecké tvorby.

Věřím, že je dílo svébytnou biomorfní entitou, která organicky žije dál. Přítomností ostatních sílí energie (vibrace) daného prostoru. Je to vzájemná mimo slovní komunikace, která obohacuje a harmonizuje obě strany, jak dílo v prostoru, tak diváka. Je to vzájemná transformace na úrovni neviděného podvědomí těla. Jako práce se svou tělesnou schránkou, tělesností přesto, že si meditační prostor většinová populace představí jako tichou, bílou a čistou místnost. Tento prostor je nasycen vizuálními podněty, pokušením, a vjemy. Ale jsou však berličkou pro možný zážitek, tiché a prostorné mysli, jak jednoduše definuji meditaci. Jelikož jsme zvyklí na zrychlený svět. Bytí s uměním nám může být zastavením.

Umělecká díla ze série "Zárodek potenciálu" vznikla za finanční podpory Fakulty výtvarných umění v Brně.

 

MICHAELA KACHTÍKOVÁ

 

Studentka fakulty výtvarných umění v Brně, kde aktuálně navazuje studiem do magisterského stupně, ateliéru kresby a grafiky u Svätopluka Mikyty a Kataríny Hladekové. Její vášeň pro jógu, umění, přírodu, zdravý životní styl a ohleduplnost vůči přírodě se v jejím díle nenávratně zrcadlí. Michaela je také ovlivněna dětským viděním světa, díky vedení kroužku Botanikula a keramika na základní škole Labyrinth v Brně. Ve svém díle parafrázuje své myšlenky, sny, které se zhmotňují do objektů skrze její kresby. Hlavním vizuálním symbolem v její aktuální práci je soustava „chapadel“, které symbolizují na nevědomé úrovni duhového hada. Tyto chapadla, tkáně neboli kořeny, neurony v mozku symbolicky znázorňují spojení se zemí, propojují otázky ženství s pocity bytí, ale i smrti v neustálé spirále nádechu a výdechu. Vše je neustále propojeno v jeden jediný celek. 

 

Klavírní virtuóz Daniel Janáč

Již sedmadvacetkrát obeplula za mého života planeta Země elipsu kolem Slunce. Když tomu bylo po sedmnácté, vynaložil jsem doma velký zájem o piano. Ještě tentýž rok k narozeninám jsem jej dostal a už v prvním úderu na klaviaturu jsem věděl, že tohle, i přes neustálé hledání sebe sama, které trvá stále, je tohle něco, co mě bude naplňovat celý život. Začal jsem hrát - utíkat do světa hudby. A tak jak jsem hrál skladby různých skladatelů. Dva roky dozadu jsem započal svou vlastní tvorbu...stále neznajíce noty v intuici a lásce skládám a hraji dál.

Ochutnávka Danielova skladatelského umu: FÜR ALBERTINA (Daniel Janáč) - YouTube

 

Básník Viktor Hanačík

V dospívání objevil sílu poezie a mluveného slova, kterému se v zálibě roji metafor a expresí věnuje již přes deset let. Skládá převážně přírodní lyriku ovlivněnou surrealismem. Spolu s Michaelou Kachtíkovou vydal dvě sbírky poezie (Opálové fluidum a Sluneční princ), řadu montáží mluveného slova, hudebních a vizuálních reflexí přítomnosti.

Vstupenky

Zdarma
Zpět na seznam akcí